1 דקות קריאה
טיפול רגשי לילדים עם הפרעת ויסות חושי

ויסות חושי הוא היכולת של מערכת העצבים לקבל, לעבד ולהגיב למידע חושי מהסביבה באופן יעיל ומותאם. מערכת החושים שלנו מספקת לנו מידע על העולם סביבנו דרך חמשת החושים העיקריים: ראייה, שמיעה, מגע, טעם וריח. כאשר מערכת החושים פועלת בצורה תקינה, היא מסוגלת לסנן מידע לא רלוונטי ולהתמקד במידע הכי רלוונטי וחשוב.

אצל ילדים רבים, מערכת החושים אינה פועלת בצורה תקינה, מה שגורם לקשיים בוויסות חושי. ילדים עם קשיי ויסות חושי עשויים לחוות רגישות יתר או חוסר רגישות לחושים שונים. כתוצאה מכך, הם עשויים להגיב בצורה קיצונית לגירויים חושיים, להימנע מגירויים מסוימים או לחפש גירויים באופן מתמיד.

ויסות חושי אצל ילדים, מתייחס ליכולת לעבד ביעילות מידע חושי מהסביבה ולהגיב אליו בצורה מתאימה. זה כולל שילוב של מידע חושי מכל החושים, כולל מגע, ראייה, קול, טעם וריח. 

ויסות חושי חשוב להתפתחותם וללמידה של ילדים, שכן הוא משפיע על יכולתם לעסוק בפעילויות יומיומיות ולהשתתף בהן, לקיים אינטראקציה עם אחרים ולווסת את רגשותיהם והתנהגותם. 

ילדים המתקשים בוויסות החושי עלולים להגיב יתר על המידה או לתגובה חושית חלשה, ועלולים להתקשות בפעילויות כגון לבוש, אכילה ומשחק. לדוגמה, ילד שמגיב יתר על המידה לקלט מישוש עלול להתקשות במרקמי הלבוש, מה שיוביל לאי נוחות או למצוקה בעת הלבוש. ניתן לראות קשיי ויסות חושי גם אצל ילדים על הספקטרום האוטיסטי, עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) והפרעת עיבוד חושי.

ילד שאינו מגיב לקלט שמיעתי עלול להתקשות בקשב ובתקשורת, מה שמוביל לאתגרים בכיתה ובמסגרות חברתיות. ויסות חושי משפיע גם על התפתחותם החברתית והרגשית של ילדים.

ילדים המתקשים בוויסות חושי עלולים להיתקל באתגרים באינטראקציה חברתית, מכיוון שהם עלולים להגיב בחוסר או יתר לרמזים חברתיים כגון הבעות פנים וטון דיבור. זה יכול להוביל לקושי ביצירת חברויות ותחזוקתן, כמו גם לאתגרים בוויסות רגשי.

ילדים שמגיבים יתר על המידה לקלט חושי עלולים לחוות חרדה או מצוקה במצבים חברתיים, בעוד שילדים שאינם מגיבים בתגובה עלולים להיתקל בקושי בהבעה ובוויסות רגשיים.

התערבויות מבוססות חושי, כגון ריפוי בעיסוק, טיפול באומנות, טיפול קוגניטיבי התנהגותי (cbt) טיפול בעזרת בעלי חיים ועוד, יכולות לשמש כדי לעזור לילדים לשפר את כישורי הוויסות החושי שלהם ולהשתתף באופן מלא יותר בפעילויות היומיומיות. המטפלים עובדים עם ילדים כדי לזהות מצבים תחושתיים אינדיבידואליים, לפתח אסטרטגיות לניהול מצבים של ויסות חושי ולשפר את החוויה החושית.

קשיי ויסות חושי עשויים להשפיע על תחומים רבים בחיי הילד, ביניהם:

 • התנהגות: ילדים עם קשיי ויסות חושי עשויים להציג התנהגויות קיצוניות, כגון אי שקט, תנועתיות יתר, התפרצויות זעם או התכנסות פנימה..

 • תקשורת: ילדים עם קשיי ויסות חושי עשויים לחוות קשיים בהבנת שפה ובהבעתה, התקשורת החברתית שלהם עשויה להיות לקויה והם עשויים להימנע מקשר עין.

 • למידה: ילדים עם קשיי ויסות חושי עשויים לחוות קשיים בריכוז, קשיים בעיבוד מידע וקשיים בלמידה.

 • שינה: ילדים עם קשיי ויסות חושי עשויים לחוות קשיים בהירדמות, קשיים בשינה רציפה ושינה לא איכותית.

טיפול בוויסות חושי

טיפול רגשי ותחושתי בוויסות חושי מותאם לצרכיו הייחודיים של כל ילד. הטיפול עשוי לכלול גישות טיפוליות שונות, ביניהן:

 • טיפול תחושתי: טיפול זה מתמקד בחשיפה מבוקרת לגירויים חושיים כדי לעזור לילד ללמוד לווסת את תגובותיו.

 • טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT): טיפול זה מתמקד בזיהוי דפוסי חשיבה והתנהגות שליליים הקשורים לקשיי ויסות חושי ובהחלפתם בדפוסים בריאים יותר.

 • טיפול פסיכותרפיה: טיפול זה מתמקד בהבנת רגשות וחוויות הקשורות לקשיי ויסות חושי ופיתוח מנגנוני התמודדות בריאים.

 • טיפול בריפוי בעיסוק: טיפול זה מתמקד בפיתוח מיומנויות מוטוריות עדינות, מוטוריקה גסה, קואורדינציה, עיבוד חושי וקשב וריכוז.

 • טיפול בעזרת בעלי חיים: גישה זו משלבת אינטראקציה עם בעלי חיים בטיפול הרגשי. בעלי חיים יכולים לסייע לילדים עם קשיי ויסות חושי לפתח תחושת ביטחון, אחריות ואמפתיה, לשפר את יכולות התקשורת שלהם ולשפר את מיומנויותיהם המוטוריות והחושיות. 

הטיפול עשוי לכלול פעילויות שונות, כגון:

 • ליטוף בעלי חיים: ליטוף פרוותם של בעלי חיים יכול לסייע לילדים עם קשיי ויסות חושי להרגיש רגועים  יותר.

 • טיפול עם כלבים: כלבים יכולים לסייע לילדים עם קשיי ויסות חושי לפתח תחושת אחריות, ללמוד כיצד לתקשר בצורה יעילה יותר ולשפר את הביטחון העצמי שלהם.

יתרונות טיפול בעזרת בעלי חיים לילדים עם קשיי ויסות חושי

 • פיתוח תחושת ביטחון: אינטראקציה עם בעלי חיים יכולה לסייע לילדים עם קשיי ויסות חושי לפתח תחושת ביטחון עצמי וחוסן רגשי.

 • שיפור התקשורת: טיפול בעזרת בעלי חיים יכול לסייע לילדים עם קשיי ויסות חושי ללמוד כיצד לתקשר בצורה יעילה יותר, הן באופן מילולי והן באופן לא מילולי.

 • שיפור המיומנויות המוטוריות והחושיות: טיפול בעזרת בעלי חיים יכול לסייע לילדים עם קשיי ויסות חושי לשפר את המיומנויות המוטוריות העדינות, המוטוריקה הגסה, שיווי המשקל, התיאום ועיבוד החושים שלהם.

 • הפחתת חרדה ומתח: אינטראקציה עם בעלי חיים יכולה לסייע לילדים עם קשיי ויסות חושי להרגיש רגועים ומאושרים יותר, ולהפחית חרדה ומתח.

חשוב לציין שטיפול בוויסות חושי צריך להתבצע על ידי מטפל מוסמך בעל ניסיון בתחום. צוות הטיפול עשוי לכלול פסיכולוג ילדים, פסיכותרפיסט, קלינאית תקשורת, מרפאה בעיסוק וגורמים נוספים.

טיפים להורים

הורים לילדים עם קשיי ויסות חושי יכולים לעשות רבות כדי לסייע לילדיהם:

 • הבינו את צרכי ילדכם: שימו לב לאופן שבו ילדכם מגיב לגירויים חושיים שונים.

 • צרו סביבה תומכת: ודאו שסביבת הבית והגן מותאמת לצרכיו החושיים של ילדכם.

 • הציעו לילדכם פעילויות חושיות מגוונות: שחקו עם ילדכם משחקים חושיים, ציירו יחד, צאו לטבע ועוד.

 • היו סבלניים ותומכים: ילדים עם קשיי ויסות חושי זקוקים לתמיכה וסבלנות של הסביבה והמשפחה.

לסיכום, ויסות חושי הוא קריטי בהתפתחות אצל ילדים, המשפיע על יכולתם להשתתף בפעילויות יומיומיות, לקיים אינטראקציה עם אחרים ולווסת את רגשותיהם ואת התנהגותם.

בפורטל מטפלים בי תוכלו למצוא מטפלים טיפול רגשי לילדים בוויסות חושי